ההסיטוריה של מדינת ישראל

 

אני וההיסטוריה של מדינת ישראל.

"עם ללא עבר- אין לו עתיד" אמר נפוליאון בונפרטה, ובמשפט אחד זה הסביר נפוליאון את חשיבות הבנת ההיסטוריה כדי להתקיים ולתפקד גם כאזרח וגם כמדינה.

ההיסטוריה אינו רק משהו מהעבר אלא אפשרות להכרה עצמית, מאיפה הגעתי מאפשר לדעת לאן אני הולך. הכרה עצמית עמוקה נותנת לנו את האפרות להבין במה טעו, כיצד להמנע מטעויות אלו ומה אני צריך לעשות בשביל להגשים את שאיפותי.

מבט לאחור מאפשר הכרה עצמית מגובשת יותר וזאת מאפשרת לדעת אם אכן אני צועד בכיוון הנכון.

אודות ההיסטוריה של מדינת ישראל

ההיסטוריה של מדינת ישראל מתחילה הרבה לפני תאריך הכרזת העצמאות בה' באייר תש"ח, 14 במאי 1948. הסיבה לבחירה בארץ ישראל ספציפית כמקום מושבה של מדינת היהודים טמונה בהיסטוריה של לפני אלפי שנים. בארץ התבססו אבות האומה וכאן היו ממלכות יהודה וישראל עד שהם הוגלו.

ההיסטוריה המודרנית של המדינה מתחילה עם גל עליות והתגברות של הלאומנות והציוניות ברחבי העולם בסוף המאה ה18 ותחילת המאה ה-19. לדוגמא בשנת 1896 הרצל  "חוזה המדינה" הוציא לאור את ספרו "מדינת היהודים" בו הוא כתב על המדינה שעתידה לקום.

לאחר אלפי שנים של מרדפים ופוגרומים ברחבי העולם החלו עליות לארץ, בהתחלה כשזו הייתה תחת כיבוש עותמני וגם בזמן המנדט הבריטי. באותו התקופה קמו המחתרות לשחרור ישראל מידי הבריטים ולאחר הכרזת האו"ם על מדינת ישראל כמדינה חלוקה ליהודים וערבים בתאריך עזבו הבריטים את מדינת ישראל ובן גוריון הכריז על הקמת מדינת היהודים בארץ ישראל, היא מדינת ישראל.

מאז ועד היום ידעה ישראל ימים רבים של מלחמה וקרבות וגם ימים רבים של הישגים ושמחה.

המדינה הקטנה עמדה מול עשרות מדינות ערב במלחמת השחרור שלה בשנת 1948, הצליחה נגד כל הסיכויים במלחמת ששת הימים ב1967 לאחד את שני חלקי ירושלים תחת שלטון יהודי ובשנת 1973 שוב חזרו חיילי המדינה לשדות הקרב במלחמת יום הכיפורים בו הצליחו אותם חיילים להגיע מרחק של רק 100 ק"מ מבירת מצרים, ועוד.

אך ההיסטוריה של מדינת ישראל עדיין נכתבת, בכל שנה ושנה תושבי המדינה כותבים בעצמם את דפי ההיסטוריה של המדינה, גם בשדות הקרב אך גם כמדינת תעשייה והיי-טק מתקדמים, כמדינה שבו מתגלים פטנטים רפואיים וכמדינה הומניטרית.