שלמה המלך

 

שלמה המלך ואני

מה ניתן ללמד משלמה המלך שאפשר לחבר ליומיום שלנו?

מעשיו של שלמה המלך הוא דוגמה לכיצד להתמודד עם דילמות וקונפליקטים.

לשלמה המלך ניתנה האפשרות לבחור כל משאלה שליבו חשק בה, הוא בחר ביכולת החוכמה בכדי לדעת לשפוט סיטואציות ולדעת מה לעשות. כל אדם עומד בחייו מול קונפליקטים ודילמות, חלקן הרות גורל וחלקן יום יומיות, אך כולם חלק מחייו של אדם. ישנם דרכים רבות להגיע להחלטה אך החשוב מכל לדעת לעצור ולחשב על הסיטואציה. אפשר לשאול את עצמינו:

*איך אני מקבל החלטות?

*איך אני מתמודד עם דילמות וקונפליקטים

   

 

שלמה המלך ומורשת ישראל

מלכותו של שלמה המלך נחשבת למלוכה הטובה ביותר שידעו בני ישראל. אחת הסיבות המרכזיות לשגשוג הינה חוכמתו של שלמה ויכולתו להתבונן, לעבד סיטואציה ולהגיע לפתרון היעיל ביותר שיאפשר השכנת שלום. גם בסיטואציות שבאו לפניו בתור שופט על אזרחיו וגם בסיטואציות מול ממלכות אחרות. 

 

במורשת היהודית "שלום" הינו מוטיב חוזר ונשנה. בתפילות הבקשה לשלום נאמרת פעמים רבות. עברית היא השפה בה יש קיימים האחוזים הרבים ביותר של שירי שלום. בסיטואציות רבות במהלך ההיסטוריה של העם היהודי דרשו מהמנהיגים חשיבה מעמיקה ולפעמים אף ויתורים כואבים בכדי להגיע לשלום הנכסף.

מי הוא?

שלמה המלך, בנו של דוד המלך, קיבל את כס המלוכה בשנת 976 לפנה"ס, בהיותו רק בן 16. שלמה מלך כארבעים שנה על כל העם היהודי. תקופת מלכותו מתוארת כתקופת הזוהר של העם היהודי, הן מבחינה כלכלית והן מבחינה מדינית. לא רק שהצליח לשמר את הממלכה הגדולה שהוריש לו אביו ואף להרחיב את גבולותיה, הוא גם בנה וחנך את המרכז הרוחני של העם היהודי, בית המקדש.

אחת ההסברים לכך ששלמה בנה את בית המקדש ולא אביו דוד, היא מכיוון שמלכות דוד הייתה שזורה במלחמות עקובות מדם ואילו מלכות שלמה הייתה מלכות של שלום. מהסיבה הזאת הפך שלמה בזמננו לסמל הגישה ההומניסטית ושוחרת השלום. המלך שלמה היה ידוע כאדם החכם בעולם, הוא הכיר יותר מ70 שפות שחלקם אף היו שפות של חיות. מסופר שהוא "קיבל" את חכמתו לאחר שאלוקים שאלו מה הדבר שהיה רוצה בעולם, ובמקום לבקש בקשה חומרית ביקש להבין את נפלאות העולם מסביבו ולהבדיל בין טוב ובין רע.

 

סיפורים רבים המתארים את חכמתו במשפט ובדרכי העולם כתובים בספר מלכים אשר מתאר את קורות מלכי ישראל.