אברהם אבינו

 

אברהם ואני

איך אני מחבר את אברהם אבינו ליומיום שלי?

אברהם עבר בחייו אתגרים רבים שהצריכו אותו להתבונן ולהכיר את עצמו ואת אמונותיו, הוא בחר בדרך הקשה, לא ללכת ולעשות את כל מה שאחרים עושים כי זה יותר קל אלא למצוא את דרכו שלו!

אברהם עמד בפני קונפליקטים קשים, הגדול בהם היה עקדת יצחק. ההחלטה להקריב את יצחק (כאשר אברהם לא ידע שבסופו של דבר אלוקים לא יאפשר לו לעקוד את בנו) הייתה הקשה ביותר בחייו של אברהם, הרצון לעשות את מה שאמונתו וליבו אומרים לו לעשות גרם להתרגשות, אך מצד שני אהבתו לבנו והמחשבה על האובדן גרמו לו לעצבות ופחד רב.

אברהם ומורשת ישראל

אברהם נחשב ליהודי הראשון, הוא הביא את רעיון האל האחד לעולם, רעיון שהוא בסיס האמונה היהודית מאז ועד היום. הוא השפיע גם על דתות אחרות מכיוון שאמונה זו נמצאת גם בבסיס הנצרות והאסלאם. יתר על כן, אברהם היה הראשון שהגיע לארץ ישראל, הובטח לו שצאצאיו יזכו להגיע לארץ המובטחת לחיות ולשגשג בה. מקום העקדה של יצחק, הר הבית בירושלים, סמל למסירות הנפש של אברהם לאמונתו, נהפך בערוב הימים למקום בו הוקם בית המקדש.

מי הוא?

אברהם אבינו, המכונה גם אברהם העברי, הינה אחד הדמויות הבולטות והמורכבות בתקופת האבות בפרט ובהיסטוריה היהודית בכלל. בתקופתו של אברהם כולם האמינו באלילים אך אברהם לא ציית בעיניים עצומות לצו החברה אלא עבר תהליך עצמי ארוך של חיפוש והעמקה עד שהגיע למסקנה שיש רק אל אחד. לכן, אברהם נחשב למונותאיסט (כלומר מאמין באל אחד) הראשון בעולם.

אברהם האמין בדרכו בכל ליבו, גם כאשר הסובבים אותו לא האמינו, הוא המשיך להתמיד. בגיל 75 לאחר ששמע ציווי אלוקי "לך לך מארצך" הוא עזב את חרן והלך לארץ המובטחת, ובעצם הפך להיות "העולה" הראשון לארץ ישראל. בגיל 100 נולד לו מאשתו שרה, שהיא גם אחת מאימהות האומה, בנו יצחק.

מסופר שכדי לבחון את עוצמת אמונתו העביר אלוהים את אברהם בעשרה ניסיונות קשים. הניסיון הקשה ביותר הינו סיפור עקדת יצחק, בו מצווה על אברהם לקחת את בנו אהובו ולעקוד אותו לקרבן, ברגע האחרון עוצר אותו אלוקים ובמקום בנו הוא מקריב אייל.

אברהם ידוע גם בתוך סמל של חסד ונתינה. הוא ידוע בתור מכניס אורחים דגול שלמרות היותו חולה הכניס שלושה אנשים זרים לביתו וטרח לאורחם בכבוד מלכים.