מודעות לרגשות וריבוי רגשות

 

איך זה קשור אלי?

חלק מלהכיר את עצמנו ולהיות מודעים למי שאנחנו, הוא להיות מודעים לרגשות שלנו.

מודעות רגשית: ההבנה מה אנחנו מרגישים ומה המקור של הרגשות הללו.

 

בעזרת מודעות רגשית , נוכל לדעת כיצד כדאי להתקדם ולהתנהג. נוכל לקבל החלטות על חיינו כאשר אנו מבינים באמת את המניעים שלנו. רק באמצעות מודעות זאת נוכל באמת להיות האדונים של חיינו.

כיצד ניתן לקשר למורשת?

גם המנהיגים שלנו, וגיבורי ההיסטוריה שלנו כמו לכל אדם חוו רגשות רבים ומגוונים, וגם אצלם כמו אצל כל אדם, התחושות והרגשות הן שהובילו להחלטות שקיבלו ופעמים רבות אף השפיעו על מצב האומה.

*      בסיפור התנ"כי כאשר קין רצח את אחיו הבל מתוך רגשי קנאה.

*      משה שובר את לוחות הברית מתוך רגשי זעם (כעס) על עם ישראל שסוגד לעגל הזהב.

*      בסיפור מגילת רות, רות המואבייה נשארת עם כלתה נעמי מתוך רגשי אהבה אליה.

 

בנוסף, מורשת ישראל מלאה בסיפורים על אירועים אשר היו מלאים ברגשות, לפעמים אף רגשות מנוגדים:

*      הכרזת העצמאות של מדינת ישראל, אירוע מכונן המתרחש במהלך מלחמה קשה (מלחמת העצמאות). מצד אחד היה רגש של שמחה עזה ומצד שני פחד ודאגה מהאיום של מדינות ערב להשמיד את המדינה החדשה .

*      בסוף מלחמת העולם השנייה ועם סיום שואת העם היהודי חווים הניצולים עצב וכאב עמוק על העולם שחרב לצד שמחה ותחושת תקווה על כך שהמלחמה נגמרה והם ניצלו.

 

*      החזרת גלעד שליט משבי בידי חמאס בעסקת חילופי אסירים, מחד שמחה והקלה גדולה בישראל על חזרתו של החייל השבוי ומאידך תחושה של פחד וכעס משחרורם של אסירים שעלולים לחזור ולפגוע באזרחים ישראלים נוספים בעתיד.

מה זה אומר?

רגש הוא בטוי של מצבו הנפשי של בן אדם.

 

 הרגש בא לידי ביטוי בצורות רבות ומגוונות כגון: הבעות פנים, שפת גוף ובהתנהגויות מסוימות כמו בכי.  ישנו מגוון עצום של רגשות וכל אדם חווה במצבים שונים רגשות שונים. לדוגמא, כישלון במבחן יכול לגרום לאחד להתעצב ולבכות ולאדם שני להתעצבן ולכעוס. יתר על כן, קיומו של רגש אחד אינו סותר את קיומם של רגשות אחרים ואף יש מצבים רבים בהם אדם מרגיש יותר מרגש אחד.לרגשותינו יש קשר ישיר להתנהגות שלנו, כשאנחנו כועסים או שמחים ההתנהגות שלנו בדרך כלל תראה את זה. 

 
כאן תמצאו משאבים הקשורים ל: מודעות לרגשות וריבוי רגשות