הערכה עצמית

 

איך זה קשור אלי?

הערכה עצמית נכונה יכולה להוות מפתח לתחושת אושר פנימי, יציבות נפשית והרגשה שיש לי את המסוגלות להתמודד עם האתגרים שניצבים בפני.

החיים מלאים באתגרים ובקונפליקטים, כאשר אני יודע מי אני וכיצד להעריך את עצמי אני מוכן יותר להתמודדות עם אתגרים וקונפליקטים. אנשים בעלי הערכה עצמית נמוכה מתקשים להתמודד עם האתגרים מכיוון שהם חוששים שלא יצלחו בהם. לעומת זאת, בניית הערכה עצמית מותאמת מאפשרת התמודדות יעילה ומספקת.

בנוסף, הגברת הערכה העצמית יוצרת תחושות חיוביות ומשרה שמחה. תחושה חיובית זו, תעזור לא רק לאדם עצמו אלא גם לאחרים מסביבו מכיוון שהיא מאפשרת לאדם לכבד, מגבירה את נדיבותו ואת הרצון למערכות יחסים אמיתיות ובריאות.

 

כיצד ניתן לקשר למורשת?

יש זמנים מיוחדים בשנה המיועדים להערכה עצמית. כגון, ראש השנה הוא זמן המיועד לעצירה, למחשבה ולהערכה עצמית. בתקופה מודרנית זו כשהחיים מתקדמים בקצב מהיר במיוחד, המורשת היהודית מגדירה לנו תקופה שבה אנו נדרשים להעריך את עצמנו נכונה, לדעת מה טוב בנו ומה פחות וכיצד ניתן בשנה הקרובה להשתפר.

מה זה אומר?

"כאשר אהבתי את עצמי באמת הבנתי שתמיד בכל הזדמנות הייתי במקום הנכון,

בשעה הנכונה ובדקה הנכונה

ואז יכולתי להרפות ...

היום אני יודע שיש לזה שם: "הערכה עצמית""

(צ'ארלי צפלין מתוך השיר "אהבה עצמית")

 

הערכה עצמית היא חוות הדעת של האדם על עצמו - כיצד הוא חושב על עצמו ומתייחס לעצמו.

 כלומר, מי אני? מה אני? במה אני חזק ובמה פחות? הערכה עצמית כוללת גם את הרגשות וגם את האמונות של האדם בנוגע לעצמו, והיא נבנית על בסיס זיכרונות וחוויות שיש לאדם מהחיים שלו ומהחוות דעת של אחרים עליו.

הערכה עצמית היא המידה שבה האדם יכול לראות את ההיבטים השונים של "העצמי" שלו, באופן ספציפי לתכונה אחת כמו, לדוגמה: "אני מאמין שאני טוב בכדורגל"  או למאפיין כללי, "אני מאמין שאני אדם טוב, ומרגיש גאה בכך באופן כללי."

 

 
כאן תמצאו משאבים הקשורים ל: הערכה עצמית